Lektyra

NR KLASA -I- SHKRIMTARI
1 Tregime per Kecin bardhosh Ramadan Pasmaqiu
2 Vallja e shkronjave Skender Hasko
3 Kam nje harmonike Xhevat Beqaraj
4 Peralla popullore mbi kafshet Bedri Dedja
5 Gu gu pici gu #
6 Zemerarta Qamil Batalli
NR KLASA -II- SHKRIMTARI
7 Poezi te zgjedhura Adelina Mamaqi
8 Tregime te zgjedhura per femije Qamil Batalli
9 Xixellonjat e vogla Qamil Guranjaku
10 Vjersha te zgjedhura Ali Huruglica
11 Peralla per peshkatarin dhe peshtun Aleksander Pushkin
NR KLASA -III- SHKRIMTARI
12 Dheu eshte flori Sami Frasheri
13 Vjersha te zgjedhura per femije Ndre Mjeda
14 Vjersha te zghedhura per femije Spiro Qomora
15 Libri i gabimeve Xhani Rodari
16 Vjersha te zgjedhura per femije Mark Krasniqi
17 Vjersha te zgjedhura per femije Agim Deva
18 Peralla Vellezerit Grim
19 Ne preher te gjyshes Anton Cetta
20 Fabula, peralla e tregime per femije Leon Tolstoj
NR KLASA -IV- SHKRIMTARI
21 Perralleza Ezopi
22 Te vegjelit Naim Frasheri
23 Pipi corapegjata Astrid Lingen
24 Pinoku M. KLodi
25 Perralla Hans K. Andersen
26 Shtepia ime ka sy Vehbi Kikaj
27 Legjende dhe rrefime per Skenderbeun Naum Prifti
28 Liza ne boten e qudirave Luis Kerol
29 Kalamajte e pallatit tim Bedri Dedja
30 Lulja dhe Shega Vedat Kokona
NR KLASA -V- SHKRIMTARI
31 Sarajet e bardha Vehbi Kikaj
32 Agimet e kalterta Qamil Batalli
33 Beni ecen vete Kico Blushi
34 Princesha Argjiro Ismail Kadare
35 Tufe lulesh Luigj Gurakuqi
36 Lushi si askushi Arif Demolli
37 Medaloni Rrahman Dedaj
NR KLASA -VI- SHKRIMTARI
38 Zogu dhe kulla Rrahman Dedaj
39 Nita Josip Rela
40 Tregime te mocme shqiptare Mitrush Kuteli
41 Luli i vocer Migjeni
42 Poezi te zgjedhura Ymer Shkreli
43 Shpella e Pirateve Petro Marko
44 Tom Sojeri Mark Tuen
NR KLASA -VII- SHKRIMTARI
45 Trimi i mire me shoke shume Sylejman Pitarka
46 Pertej largesive Bilall Xhaferi
47 Robinson Kruso Daniel Defo
48 Albumi Fan S. Noli
49 Njeqind vjet vetmi Sabri Hamiti
50 E sajoi reja zogun e fortunes (poezi) Fatos Arapi
51 Kaq pak tirane Poezi) #
NR KLASA -VIII- SHKRIMTARI
52 Juda makabe Gjergj Fishta
53 Poezi Ali Podrimja
54 Lutjet e mbremjes Anton Pashku
55 Kenget e sibilave Pjeter Bogdani
56 Andra e jetes Ndre Mjeda
NR KLASA - IX dhe botime tjera- SHKRIMTARI
57 Kush do ta vras ujkun Ali Podrimja
58 Dhembja e pikes Azem Shkreli
59 Lirikat e vjeshtes Dritero Agolli
60 Juvenilia Ndre Mjeda
61 Lulet e veres Naim Frasheri
62 Shqiperia c'ka qene, c'eshte e c'do te behet Sami Frasheri
63 Iliada dhe Odiseja Homeri
64 Lulet e se keqes Sharl Bodler
65 Eneida Virgjili
66 Prometeu i lidhur Eskili
67 Trungu Ilir Sabri Hamiti
68 Rrezatime Ejup Idrizi
69 Gjiri i delfinit Rifat Kukaj
70 Djaloshi i cuditshem Qamil Batalli
71 Novela e qytetit te veriut Migjeni
72 Zgjimi i baladave Dritero Agolli
73 Populli tim Esad Mekuli
74 Ra Berati Bilall Xhaferi
75 Ra Berati Bilall Xhaferi
76 Plaku dhe deti Ernst Heminguej
77 Duke pritur Godone Samuel becket
78 Kenget e Milosaut Jeronim De Rada
79 Kenga e sprasme e Bales Gavrill Dara i Riu
80 Endra e korbit Hivzi Sulejmani
81 Hanko Halla Ali Asllani
82 Po e Jo #
83 Endra e Lindites #
84 Bota e larme #
85 Zemra #
86 Vargjet e lira #
87 Ngritja dhe renia e shokut Zylo #
88 Princi I lumtur Oskar Vajld
89 Princi dhe I varferi Mark Tuen
90 Gremina e dashurise Mustafa Greblleshi
91 Lulja e Kujtimit Foqion Postoli
92 Sikur t'isha djal Haki Stermilli
93 Besa Sami Frasheri
94 Bagetia e Bujqesi & Lulet e veres Naim Frasheri
95 Plaget tona Mit'hat Frasheri
96 Malesorja Nazmi Rrahmani
97 Magbethi Shekspiri
98 Hamleti Shekspiri
99 Romeo dhe Zhulieta Shekspiri
100 Jul Qezari Shekspiri
101 Ditari i Ana Frankut Ana Frank
102 Njezet mije lega nen det Zhyl Vern
103 Kapiteni 15 vjeqar Zhyl Vern
104 Rreth botes per 80 dite Zhyl Vern
105 Gavroshi Viktor Hygo
106 Te mjerret Viktor Hygo
107 Kozeta Viktor Hygo
108 E fshehta e vules se blerte Hana Ozhgovska
109 Gjahu i Malesoreve Konstadin Kristoforilli
110 14 vjeq dhender A. Z. Cajupi
111 Kopraci Molier
112 Historia e Skenderbeut (per femije) Naim Frasheri
113 Aferdita Sterjo Spasse
114 Aferdita perseri ne fshat Sterjo Spasse
115 Pse Sterjo Spasse
116 Te fala nga fshati Sterjo Spasse
117 Mosha e Bardhe Dritero Agolli
118 Dimri iku duke qare Skender Hasko
119 Lugjet e verdha Rexhep Hoxha
120 Verorja Rexhep Hoxha
121 Picimuli Rexhep Hoxha
122 Mbi krahet e flutures Rexhep Hoxha
123 Lulezo vendi im Rexhep Hoxha
124 Fjalim nga tavolina Agim Deva
125 Dita e xhufkave Rifat Kukaj
126 Lahuta e malesise (per femije) Odhise Grillo
127 Lum Lumi Ali Podrimja
128 Na ishte njehere... Vellezerit Grim
129 Posta e porositur Mark Krasniqi
130 Piter pan Jeans M Berie
131 Pranvera e madhe Sotir Andoni
132 Lepuri me pese kembe Rifat Kukaj
133 Fjalet e qiririt Naim Frasheri
134 Tregtar flamujsh Ernest Koliqi
135 Xha Gorio Honore De Balzak
136 Lulekuqja Asdreni
137 Baba Tomori A. Z. Cajupi
138 E bukura e dheut Zejnullah Rrahmani
139 Dashuria e Talatit dhe Fiknetes Sami Frasheri
140 Jeta e nje maturanti Xhemil Doda
141 Dr. gjilpera Faik Konica
142 Hasta La Vista Petro Marko
143 Gjenerali i ushtrise se vdekur Ismail Kadare
144 Perball pasqyres se nje gruaje Ismail Kadare
145 Keshtjella Ismail Kadare
146 Nata me hene Ismail Kadare
147 Ra ky mort e u pame Ismail Kadare
148 Mosmarreveshja Ismail Kadare
149 Unaze ne kthetra Ismail Kadare
150 Poshterimi ne Ballkan Ismail Kadare
151 Ftese ne studio Ismail Kadare
152 Shkaba Ismail Kadare
153 Prilli i thyer Ismail Kadare
154 E penguara Ismail Kadare
155 Autobiografia e popullit ne vargje Ismail Kadare
156 Kronike ne gure Ismail Kadare
157 Dantja i pashmangshem Ismail Kadare
158 Dialog me Alain Bosquet Ismail Kadare
159 Ceshtje te marrezise Ismail Kadare
160 Ura me tri harqe Ismail Kadare
161 Qorrfermani Ismail Kadare
162 Breznite e Hankomateve Ismail Kadare
163 Aksident Ismail Kadare
164 Qyteti pa reklama Ismail Kadare
165 Stine e merzitshme ne Olimp Ismail Kadare
166 Ikja e Shtergut Ismail Kadare
167 Kush e solli Dorontinen Ismail Kadare
168 Pasardhesi Ismail Kadare
169 Piramida Ismail Kadare
170 Historia e Skenderbeut Marin Barleti
171 Makadam I Smagradte Fahredin Shehu
172 Erveheja Muhamed Qami
173 Vepra Migjeni
174 Don Kishoti I Manqes I-II Miguel De Servantes
175 Proza popullore nga Drenica I Anton Cetta
176 Proza popullore nga Drenica II Anton Cetta
177 Fjalor Demokratik Rexhep Qosja
178 Historia e Popullit Shqiptar I Grup autoresh
179 Historia e Popullit Shqiptar II Grup autoresh
180 Historia e Popullit Shqiptar III Grup autoresh
181 Historia e Popullit Shqiptar IV Grup autoresh
182 Leksikoni I shkrimtareve shqiptar Hasan Hasani
183 Fjalori Enciklopedik Shqiptar I A.SH.R.SH.
184 Fjalori Enciklopedik Shqiptar I A.SH.R.SH.
185 Fjalori Enciklopedik Shqiptar I A.SH.R.SH.
186 Fjalor enciklopedik #
187 Enciklopedia e pergjithshme Oxford
188 Fjalor I fjaleve te huaja Mikel Ndreca
189 Vepra 1-20 Ismail Kadare
190 Vepra 1-20 Sami Frasheri
191 Vepra 1- 5 Naim Frasheri
192 Vepra 1-6 Ernest Koliqi
193 Fjalor i shqipes se sotme ASHA
194 Fjalor i gjuhes shqipe ASHA
195 Fjalor i gjuhes shqipe 41000 fjale Mehmet Elezi
196 Fjalor themelor i gjuhes shqipe Pavli Qesku
197 Si te shkruajme shqip Thomas Kane
198 Drejteshkrimi I gjihes shqipe A.SH.R.SH.
199 Arsimi fillor ne Kosove ne shekullin XX - 1 sfida-deshmi-fakte Bajram Shatri
200 Arsimi fillor ne Kosove ne shekullin XX - 2 sfida-deshmi-fakte Bajram Shatri
201 Fjalor Anglisht - Shqip Pavli Qesku
202 Fjalor Anglisht - Shqip Pavli Qesku
203 Fjalor Anglisht - Shqip Pavli Qesku
204 Fjalor Anglisht - Shqip Hajri Shehu
205 Fjalor Anglisht - Shqip Ramazan Hysa
206 Fjalor Anglisht - Shqip Ramazan Hysa
207 Fjalor Anglisht - Shqip Shpetim Cucka
208 Fjalor Anglisht - Shqip Shpetim Cucka
209 Fjalor Anglisht - Shqip Shpetim Cucka
210 Fjalor Anglisht - Shqip Shpetim Cucka
211 Fjalor Anglisht - Shqip #
212 Fjalor themelor Anglisht - Shqip #
213 Anglishtaja pa mundim #
214 Fjalor pamor Shqip-Anglisht-Italisht #
215 Fjalor Gjermanisht - Shqip Ali Dhrimo
216 Fjalor Gjermanisht - Shqip Olimbi Vito
217 Fjalor Shqip - Gjermanisht Ali Ekmekgjiu
218 Fjalor shqip-Gjermanisht, Gjermanisht--Shqip Armin Hetzer
219 Fjalor Shqip - Italisht Abedin preza
220 Fjalor Shqip - Italisht F.Leka, Zef Simoni
221 Fjalor Italisht - Shqip F.Leka, Zef Simoni
222 Fjalor Shqip - Frangjisht Vedat Kokona
223 Fjalor Shqip - Frangjisht Vedat Kokona
224 Fjalor Shqip - Turqisht Sami Neziri
225 Fjalor Persisht - Shqip #
226 Fjalor Shqip - Serbisht #
227 Fjalor Greqisht - Shqip Hysen Sinani
228 Fjalor Rusisht - Shqip #
NR ATLLASE #
229 Atllas i Anatomise #
230 Atllas i Biologjise #
231 Atllas i Zoologjise #
232 Atllas i Fiziologjise #
233 Atllas i Botanikes #
234 Atllas i Fizikes dhe i Kimise #
235 Atllas i Ekologjise #
236 Atllas i Astronomise Thjerreza
237 Atllas i Eksplorimeve dhe i shpikjeve #
238 Atllas i Gjeografise Fizike #
239 Atllas Gjeografik i Botes (me CD ) #
240 Atllas Gjeografik i Shqiperise #
241 Atllas i Politikes #
242 Atllas i Filozofise #
243 Atllas i Religjionit #
244 Atllas i Historise #
245 Atllas i Historise se Botes #
246 Atllas i Historise se Artit #
NR LIBRA PER PARAFILLOR DHE ILUSTRIMET #
247 Atllas Historik i Botes per femije #
248 Libri i madh i peseve #
249 Libri i madh i kafsheve #
250 Perallat e mia me te kendshme per kafshet #
251 Mumja- zbulo te fshehtat e botes egjiptiane #
252 Egjiptologjia #
253 Piratologjia #
254 Libri i madhe i progresit te njerezimit #
255 Gjithcka qe duhet ta dini #
256 Enciklopedia e ilustruar per femije #
257 Titaniku - Anija e endrave #
258 Fabulat e Ezopit - Ilustrimet #
259 Fjalor shumegjuhesor per femije (me ilustrime) #
260 Dua te di - Libri i madhe i diturise #
261 Libri i bebes #
262 Historia e Ilustruar e Botes #
263 Thesari i vockel (permban 15 libertha) #
264 Njeriu qe takoj (permban 15 libertha) #
265 Karolina #
266 Ciu Ciu #
267 Borebardha-Hirushja #
268 Sirena - Gishteza #
269 Miq te vertete #
270 Zana e humbur #
271 Komplet prej 4 libra #
272 Me pak fjale - Shtepia #
273 Me pak fjale - Qyteti #
274 Me pak fjale - Shqisat #
275 Me pak fjale - Kafshet #
276 Me pak fjale - Bimet #
277 Me pak fjale - Shkolla #
278/td> Me pak fjale - Profesionet #
279 Me pak fjale - Udhetimi #
280 Abetare - udha e shkronjave Artur Shkurti
281 Festa e Abetares Shahe Rama
282 Pregatitem per klase te pare Ermira Zoto
283 Hapi i pare - hyrje ne matematike Valmira Nerjaku
284 Numrat e mi te pare #
285 Trego sa di Nada Morina
286 Te vizatojme bashke Nada Morina
287 Provo sa mundesh Nada Morina
288 Shtepiza pyetese Nada Morina
289 Lojera me ABC Myftar Myftari
290 Kesulkuqja #
291 Borebardha dh shtate xhuxhat #
292 Rosaku i shemtuar #
293 Pinoku #
294 Maqori me qizme #
295 Bambi #
296 Piter Pan #
297 Alsa ne boten e qudirave #
298 Kokermeli #
299 Bukuroshja e fjetur #
300 E Perhitura #
301 Shtepia nga qokollada #
302 Hajdi ne mal #
303 Hajdi ne udheton #
304 Hajdi ne ferme #
305 Hajdi ne det #
306 Hajdi dhe dimri i ftohte #
307 Hajdi ne Darfi #
308 Hajdi ne cirk #
309 Hajdi dhe qente shpetimtar ne orteke bore #
310 Hajdi dhe kopeja e madhe #